Eesti English Latviešu Русский

Taruvaik

Ajalugu
Taruvaik on paljude tervendavate omadustega aine, aga väga täpselt ei teatagi ,kuidas mesilased seda rohkem kui 50-st komponendist koosnevat ainet toodavad. Taruvaigu ravijõud tuleneb tema bioloogilisest aktiivsusest - ta suurendab organismi kaitsevõimet, teeb kahjutuks mürke ,vaigistab valu ja põletikku, parandab vereloomet ja haavu ning asendab mõnikord isegi antibiootikume.
Raviotstarbel hakati taruvaiku kasutama juba vanas Egiptuses ,seejärel ka muistse Kreeka ja Rooma aladel. Keskaja Euroopas olid mesi ja taruvaik kasutusel külmetushaiguste ,mädaste nahakahjustuste, liigesepõletiku ja teiste haiguste raviks. Ravimeditsiinis kasutatakse taruvaiku ka tänapäeva ravimeditsiinis.
 
 
Kuidas korjatakse
Mesilased valmistavad taruvaiku looduslikest valkainetest ,mida korjavad papli, kase ,haava ,paju ,kastani ,lepa, saare ja teiste puude pungadelt ,võrsetelt ja lehtedelt ning mõnedelt rohttaimedelt. Valkained on puude kaitsevahend mida mesilased kannavad tarusse jalgadega nagu õietolmugi. Tarus töötlevad mesilased seda lõuanäärmete nõrega lisades vaha vahekorras 2:1 (60 % taimevalku ,30% vaha). Kvaliteetses taruvaigus on 70%  taimseid valkaineid ja mesilasnäärmete nõret. Üks mesilaspere toodab hooaja jooksul umbes 50-150 g taruvaiku, eriti soodsatel tingimustel 200-300 g .Kuni 40% sellest võib mesinik ära võtta, ilma et see mesilaspere tervisele halvasti mõjuks. Erinevad mesilastõud koguvad erineva intensiivsusega taruvaiku.
Milline on taruvaik

Taruvaigu värvus võib varieeruda tumepruunist, punakast  või pruunikaskollasest sidrun- ja rohekaskollaseni või hallikaskollaseni olenevalt taimse valgu päritolust. Kui mesila asub okasmetsas on taruvaik tavaliselt tumeroheline või pruun, kui lehtmetsas ,siis kollakashall või pruun. Vananedes muutub taruvaik tumedamaks, mõnikord koguni mustaks, tihedaks ja rabedaks. 15-17 kraadi C juures on taruvaik kõva ,36-38 kraadi C juures pehme plastiline ja kleepuv.
Taruvaigu maitse on mõrkjas ja teravavõitu, põledes eritab ta aromaatset vaikude lõhna. Vees lahustub taruvaik halvasti ,kuid lahustub hästi piirituses ,tärpentinis, eetris ja klorofornis veidi halvemini õlis ja vaseliinis. Pehmet taruvaiku peetakse kvaliteedilt kõvast paremaks ,sest kõvas taruvaigus on palju lisandeid (vaha jms.).
Mesilased vajavad taruvaiku pragude kittimiseks ,taruosade liitmiseks ,seinte lakkimiseks ,looduslike kärgede tugevdamiseks ja kärjekannude siseseinte poleerimiseks. Taruvaigu abil teevad mesilased lennuava väiksemaks ,kui see on liiga suur ja raske turvata. Kui on vaja tihendada pragusid, lisavad mesilased taruvaigule tavapärasest rohkem vaha. Taruvaik teeb taru veekindlaks ning hoiab selle tänu desinfitseerivale toimele puhta ja steriilse. Mesilaspere elamusse sattunud võõras tapetakse mürgiga aga kui surnukeha väljaheitmine käib ülejõu palsameeritakse see taruvaigu ja vahakihiga, mis väldib roiskumist. Et hoida taru pisikutevaba ,piisab 20-30 g taruvaigust. Taruvaik on võimas haigustevastane vahend – hoiab mesilasperet viiruste ,seente ja bakterite eest ,tagab tarus terve mikrokliima ja kaitseb taru siseseinu
 
 
Koostis
 
Taruvaigu koostis on keeruline ,selles on kümneid aineid, mis jaotatakse 4 gruppi: valgud, palsamid, eeterlikud õlid ja vaha. Taimseid valke on 55% ,vaha kuni 30% ,eeterlikke õlisid 8-10% ,ning umbes 10% moodustuvad õietolm ja teised ained. Taruvaigus on kaltsiumi, naatriumi ,kaaliumi ,magneesiumi ,väävlit ,kloori ,rauda ,tsinki ,rauda ,vaske ,mangaani ,räni ja teisi eluks vajalikke mikroelemente. Kooslusse kuuluvad veel orgaanilised happed ,mis on bioloogiliselt aktiivsed ained ,milledel on mikroobi- ja põletikuvastane toime. Taruvaik vähenda ka ülehappesust.
 
Raviomadused
Taruvaigus olevad amino- orgaanilised happed, antibiootilised ained ,mineraalsoolad ,vitamiinid ,mikroelemendid jm. tagavad mitmekülgse ravimõju. Näiteks fenoolhapped annavad taruvaigupreparaatidele parkiva ,põletikuvastase ,kapillaare tugevdava ,sappi ja uriini väljutava ,haavade ja haavandite kinnikasvatamist soodustava toime. Taruvaigul on bakterite paljunemist pidurdavaid ja neid hävitavaid omadusi ,ta mõjub nii antibiootikumikindlatele kui ka-tundlikele mikroorganismidele ning on aktiivsuse poolest paljudel juhtudel antibiootikumidest üle.
Taruvaigul on viiruse- ja bakterivastane toime, tema mikroelemendid osalevad füsioloogilistes protsessides ja immunoloogilistes reaktsioonides, aitavad vältida haiguseid ,ennetavad ainevahetushäireid  ja on hädavajalikud elutähtsate funktsioonide täitmisel. Näiteks soodustavad tsink , mangaan ja vask kasvamis- ,arenemis-, ja paljunemisprotsesse. Samad mikroelemendid koos koobaltiga stimuleerivad vereloomet ,reguleerivad ainevahetust ja mõjuvad hästi sugufunktsioonil. Tsingi mõjul kestab kauem insuliini (kõhunäärmehormoon) toime ja paraneb nägemisteravus.
Taruvaigus on ka vitamiine A , B1 ,B 2 ,B6 ,e, PP , pantoteenhapet jm kuid mitte eriti suurtes kogustes. Mikroobidevastast aktiivsust on taruvaigul täheldatud rohkem kui 100 liigi bakterite ,seente ja viiruste suhtes, sealhulgas tuberkuloosi-, difteeria- ja gripitekitajate suhtes.
Taruvaik ei kahjusta maksa, neerusid ,põrna sellega ravimine on inimesele täiesti ohutu. Taruvaigule on omane ka parkiv, üldtugevdav ja kasvajatevastane toime. See leevendab soontespasme ,alandab vererõhku ,aitab organismil väljutada kolestorooli ja triglütseriidi ,stimuleerib vereloomet, vähendab verehüübivust ja trombikalduvust ,turgutab sapieritust ,parandab seedeelundite ja sisenõrenäärmete talitlust ning suurendab organismi vastupidavust ja töövõimet.

 
 
 
Mida saab ravida
Eriti efektiivne on taruvaik kõrva- , kurgu-, nina- ja suu limaskestapõletiku, nahahaiguste ,põletuste, hingamisteede ja seedetegevusehäirete ,hõõtsiku ,vanade haavade ja konnasilmade ravis.

Taruvaigu ees on olnud sunnitud taganema kroonilised eesnäärmehaigused ja emakakaela erosioonid, tema toimel on tugevnenud immuunsus . Taruvaikku on kasutatud paljude nakkushaiguste ja isegi vähi puhul, ta võimaldab vähendada või vältida operatsiooni järel antibiootikumide kasutamist ning annab koos viimastega  suurepäraseid tulemusi põletikuliste ja mädaste tüsistuste ravis. Peale kõige muu on taruvaik hinnaline tuimesti.
Välispidiselt kasutatakse taruvaiku nahahaiguste raviks, liigesepõletike raviks, lihasevalude leevendamiseks.

Ehkki taruvaik ravib paljusid haiguseid külmetusest kasvajateni, ei saa seda pidada universaalseks arstimiks. Tegemist ei ole imerohu vaid  väga tõhusa loodusliku ainega, millel on keeruline koostis ja mitmekülgne mõju 





 

http://www.kommid.ee/Meie-maalid
VAATA MAALE MEIE KODULEHELT