Eesti English Latviešu Русский

Mesilasvaha

Mis on mesilasvaha
Mesilasvaha kujutab endast kõva teralist ainet, mida sünteesivad töömesilased. Mesilastel on kõhul kaheksa sellist nääret ,mis paiknevad nelja paari nn. vahapeeglikeste all ja eritavad nende pinnale vaha. Õhu toimel hangub näärmete peeglikestel imeväikeste poolläbipaistvate plaadikestena.
 
Milline on mesilasvaha
Kärjekaantest ,vahapudemetest ja kärgedest sulatatud vaha on värvuselt valge, kollane, tumeroheline või hallikas ,ühtlase teralise struktuuri ja vahale iseloomuliku lõhnaga. Sellel on meeldiv taruvaigu ja meelõhn (kollasel vahal)  või  lõhnatu (valgel vahal). Naturaalse vaha murdekoht jääb siledaks või nõgusaks, seal on hästi märgata peen kristalliline struktuur ning lõikepind jääb matt.

Koostis
Mesilasvaha koostis on üsna keerukas ,sest vaha kujutab endast paljude keemiliste ühendite segu. Selles on üle 300 aine: 70-75 % vaha koostisesse kuuluvatest ainetest on keerulise ehitusega eetrid, vabad rasvhapped ,süsivesikud ,vesi, aromaatsed värv- ja mineraalained ning teised komponendid .Vaha sisaldab 13-15% vabu rasvhappeid ja 12-17% süsivesikuid. Kollases vahas on palju karotinoide ja antibiootilisi aineid. Vaha võib heades tingimustes säilida tuhandeid aastaid.

Ravimine
Mesilasvaha kasutati ravimiseks juba iidsetel aegadel. Vaha põletikuvastased ,haavu parandavad ja pehmendavad omadused olid muistsetele tohtritele hästi teada. Näiteks Hippokrates soovitas panna angiini korral kaelale vahakihi. Vahaga ravimine leiab üha laialdasemat kasutamist ninaõõne põletikuliste protsesside ,bronhiaalastma ja paradontoosi korral. Tänu rakkude ja nahaepiteeli  normaalseks arenguks vajaliku A vitamiini sisaldusele ja põletikuvastastele omadustele kasutatakse mesilasvaha naha ja limaskesta ravimiseks ning haavade tervendamiseks.
Vaha kuulub paljude plaastrite, salvide ja palsamite koostisse kui konservant ning ravimi sitkust ja tihedust suurendav aine. Vahasalvid parandavad naha seisundit, ravivad kiiresti selle vigastusi ja aitavad kinni kasvada haavadel. See toime tuleneb A vitamiinist (kui 100 g porgandites on provitamiin A-d 2-9 mg ,siis samas koguses vahas on seda koguni 8-12 mg) ja teistest bioloogilistest ainetest..
Niisiis on mesilasvaha hinnaline ravivahend, mis kuulub mitmete preparaatide koostisse ,sobib kokku paljude keemiliste ainetega ja tugevdab nende efekti. 

 

http://www.kommid.ee/Meie-maalid
VAATA MAALE MEIE KODULEHELT